ALBUMY
Up
(1997)

Už od albumu New Adventures In Hi-Fi sa začali v štúdiu objavovať okrem stabilne R.E.M. aj Petrovi spoluhráči z jeho bočného projektu, skupiny Tuatara, to jest: bubeník Berrett Martin (považovaný za najvážnejšieho kandidáta na Billov post, kebyže majú Michael, Peter a Mike niečo takého v úmysle) a gitarista Scott McCaughey zo skupiny Minus 5 a Young Fresh Fellows. Postupne sa na prípravách k albumu začal zúčastňovať aj tretí prizvaný hosť, a to bývalý Beckov bubeník Joey Woronker, ktorý bol odvtedy pravidelne vo “výpomocnej zostave” k R.E.M. Od turne roku 2003 nahradil Joeyho, Bill Rieflin.
V marci presiakli zo štúdia prvé informácie o rodiacom sa albume a už z nich bolo zrejmé, že zmena kurzu bude razantnejšia, než by sa vôbec mohlo očakávať. Internetový časopis Addicted To Noise spovedal počiatkom mesiaca Petra Bucka a podľa očakávania najviac vypichol jeho výrok “u väčšiny pesničiek nemôžete s istotou tvrdiť, že sme to my.” Výrazný vplyv na novom zvuku albumu priznal – predovšetkým čo sa týka rytmiky, v ktorej sa otvárali skutočne nové možnosti – svojimi kolegami z Tuatary. Tu potom viedla cesta k experimentovaniu s veľmi netypickými druhmi perkusií.
Peter Buck: "Milujem prácu v štúdiu, ale v podstate do štúdia prichádzam už so skoro dokončenými skladbami. Mám doma 8-stopový digitál, a tak sa snažím už základ tých pesničiek mať nahratý tak, ako to bude a v štúdiu už pridávame iba ďalšie stopy. Pridáme gitary, pridáme sláky a je to v podstate iba dorábka toho, čo som už nahral". V skutočnosti sme klavírne harmónie a partie nahrávali tak, že pripomínali trochu kompozíciu 60-tych rokov. Beach Boys a ďalšie kapely nám asi zneli v ušiach (a dušiach), ale hlavne to nie je žiadna imitáca, skôr je to akási pocta tým kapelám.
Mike Mills: "Myslím, že každý, kto už raz nahrával nejaký album mi dá za pravdu. Album trvá presne toľko, koľko si poviete, že bude trvať, ale pridajte ešte k tomu 2 týždne. Je to presne tak, ako to funguje. Zvlášť v kapelách, kde sú hudobníci ako ja, ktorí stále niečo vymýšľajú a vŕtajú do niečoho. Ale ja si myslím, že pracovať pod nejakým tlakom ťa inšpiruje. Aj Michael tak rád pracuje.

01.Airportman

02.Lotus
"Uprostred nahrávania som prišiel za Michaelom a priniesol som mu ďalších 5 skladieb, ktoré som spravil doma a hovorím mu: "Vyberme niečo z týchto”. Počúvali sme to a nakoniec sme vybrali Lotus, ktorý je jednou z tých piatich skladieb. Je iná ako tie ostatné a je to jediná skladba, ktorú sme nahrávali tak, ako nahravajú rockové kapely. To znamená, že bicie, basa, gitara a klávesy. A zároveň je to jediná skladba, ktorú sme nahrali z inšpirácie z toho, čo sme zažili na dovolenke.
Každý deň sme sa prechádzali popri takom obchode s rybacími potrebami a potom, keď sme si to prezerali na fotkách, zistili sme, že: "Aha, o tom je celá táto pesnička!".

03.Suspicion
Peter Buck: "Je to taká skladba, ktorá ma ducha 60-tych rokov, Roy Orbison a všetko podobné, čo tam bolo".

04.Hope

05.At My Most Beautiful

06.The Apologist

07.Sad Professor

08.You’re In The Air
"Pôvodne sa na albume mala nachádzať pesnička s názvom Bombay a malo sa v nej spievať o tom, že prečo je Bombay tak ďaleko a podobne. Bola to taká detská alebo detinská pesnička. Michaelovi sa táto pesnička strašne nepáčila, my sme ho však presviedčali, že je to tam a je to skutočne dobré. On však na poslednú chvíľu prerobil celý text a ja myslím, že je to oveľa lepšie, ako tá pôvodná verzia." spomína Peter.

09.Walk Unafraid

10.Why Not Smile

11.Daysleeper

12.Diminished
Mike Mills: "Mám rád túto pesničku, nielen kvôli tomu, že sa v nej rozpráva jeden krásny, ľudský príbeh, ale aj preto, že v aranžmá sme použili synťákový zvuk, ktorý je zvláštny, podmanivý a všetko ostatné sa mu podmaňuje.

13.I’m Not Over You
Peter Buck: "Je to pesnička, ktorá zaujímavo vznikla. Je kratučká. Ja som ju spravil, urobili sme na to taký sambový rytmus a Michael napísal slová. Na druhý deň sme prišli do štúdia a Michael, ktorý si zobral papier s akordami, prišiel a hovorí: "Stratil som ho. Neviem ich nájsť". A tak sme začali nahrávať a úplne iné akordy sa tam začali objavovať, úplne iné veci. Z toho pôvodného zostala iba tá melódia. Nemôžem povedať, že by sa mi to nepáčilo. Som s tým veľmi spokojný. Aj táto nová verzia má svoju špecifickú atmosféru".

14.Parakeet
Mike Mills: "Je to pesnička, jedna z tých dvoch alebo troch, kde Michael rozpráva jeden krásny ľudský príbeh. Je to pesnička, ktorá vznikla (ako väčšina mojich skladieb) na klavíri, ale skôr, ako sa dostane do refrénu (tá optimistická časť) pribudne tam niekoľko psychadelických pasáží, ktoré sú také do rôznych nálad. Nuž myslím, že to bude dobrá pesnička na sluchátka večer".

15.Falls To Climb

Odchod Billa Berryho:
Prvá polovica roku 1997 bola v dejinách R.E.M. jedným z najviac bezvýrazných období vôbec. Členovia skupiny využívali voľný čas vytvorený vypustením akýchkoľvek koncertných turné až do roku 1999 a nebyť vystúpenia R.E.M. na koncerte Tibetian Freedom Concert (8.jula 1997), nebolo by sa skoro o čom baviť.
Predtým, než Bill oznámil Michaelovi, že končí, tak celá štvorica strávila krásne prázdniny (1997) na Havaji. Michael si myslí, že Billove úvahy o odchode v ňom kryštalizovali dobrého pol roka a dozreli počas prípravných prác na albume Up. Keď mu však ohlásil odchod, skupina už mala pripravené materiály na 40 skladieb. Peter Buck po doznení prvej vlny hystérie okolo odchodu Berryho povedal, že podiel bubeníka a “tajnej zbrane skupiny” (ako Berryho tituloval producent raných R.E.M. Mitch Eeaster) na posledných dvoch albumoch sa limitne blížil k nule. Bill ďalej dodáva: “Vo štvrtom ročníku som sa na škole pripojil k prvej skupine a od tej doby stále v niečom hrám. Bolo to skvelé, občas dosť divoké, ale som pripravený odísť.” Mike Mills zasa hovorí: “Nebolo to jednoduché, pretože s odchodom Billa boli všetky doterajšie prístupy zničené. Ale na druhú stranu sme tak získali možnosť robiť presne to, čo sme chceli.”
Berry a Buck kedysi uzavreli pomyselnú “silvestrovskú dohodu”, podľa ktorej na nový rok 2000 odohrajú posledný koncert R.E.M. a skupinu rozpustia. V nastalej situácii sa im bude litera podobného paktu naplňovať veľmi ťažko.

Tento album spracoval Up

DOWNLOAD TYZDNA


R.E.M. - IHT_U_EDIYTW [dubmix]
DOWNLOAD


FLASH PLAYER

flash music player

ANKETA

Vas favorit spomedzi doposial zverejnenych skladieb?

Oh My Heart
Mine Smell Like Honey
Discoverer
Uberlin
It Happend Today

Predbezne vysledky


MAILINGLIST

Chcete byť vždy v čas informovaný o novinkách a aktualitách okolo R.E.M.?
Zaregistrujťe sa!
VÝROKYFOTO 1/2-MESIACACHAT


WEB NEWS


26.01. 2011 - Nova anketa


PARTNERI


Nočná Hudba

Codegravity

Radiohead.sk

HudbaICQ


Up 132-246-975
Majk 94-967-086


INFO

Nastaviť ako homepage
Zaradiť medzi obľúbené
Zobrazení za dnes
92
Aktuálna návšteva
1 clovek

Copyright © 2001-2004, R.E.M. fans Czechoslovakia. Design by Up