ALBUMY
Lifes Rich Pageant
(júl 1986)

Peter Buck: „V roku 1985, keď sme boli na cestách už viac ako päť rokov, bola situácia v kapele dosť napätá. Všetci sme mali po krk spávania v lacných hoteloch, neprestajného pobytu mimo domova a vzájomnej prítomnosti... Začali sme uvažovať o tom, že to celé zabalíme.“ Situáciu mal zachrániť nový producent, ktorým sa stal Don Gehman. Očakávalo sa od neho, že prinesie oživenie a prinavráti kapele energiu, ktorá medzičasom akosi vyprchala.
Nahrávanie štvrtého albumu sa začalo v apríli 1986 a trvalo čosi viac ako tri týždne. Po celý ten čas spávala skupina aj s producentom Gehmanom na golfovom ihrisku, v ubytovni pri jazere.
Don Gehman, 1994: „ Nešlo mi ani tak o perfektnú hudbu, skôr som sa snažil pretlačiť Michaelov hlas viac do popredia a zjasniť ho. Musel som to však spraviť tak, aby som neubral nič z mysterióznosti a tajuplnosti, na ktorej si tak veľmi zakladali.“
Kvôli nedostatku nových skladieb sa opäť siahlo k starším veciam, ktoré napokon tvorili takmer polovicu albumu (Hyena, Underneath The Bunker, I Believe, What If We Give It Away? a Just A Touch).
Napriek tomu, že kapela bola s platňou veľmi spokojná, spoločnosť MCA Records (distribuovala nahrávky vydavateľstva IRS) neurobila albumu vlastne žiadne promotion. Peter Buck: „Pamätám si, ako mi vedúci oddelenia promotion MCA povedal, že náš nový album nebudú propagovať, pretože vraj na ňom nie sú žiadne hity.“ Sklamanie z takéhoto postupu MCA však vynahradila relatívne dobrá predajnosť a 21 miesto v americkej hitparáde albumov.
Poradie piesní na obale nekorešponduje s poradím na platni, pretože na poslednú chvíľu boli pridané piesne Underneath The Bunker a Superman, a obálka sa schválne už neprerábala. Akoby to nestačilo, v názve albumu chýba apostrof v slove Lifes (je možné, že nechtiac, ale pri R.E.M. si takými vecami človek nemôže byť istý).

1. Begin The Begin

2. These Days

3. Fall On Me
Na unplugged koncerte v roku 1991 sa Michael Stipe nechal počuť, že je to jeho najobľúbenejšia skladba R.E.M. Pri písaní textu sa možno inšpiroval starobylými Galmi, ktorí sa báli, že im obloha jedného dňa padne na hlavu, alebo i Galileovými pokusmi s gravitáciou. Michael Stipe a Mike Mills svorne tvrdia, že pieseň je v skutočnosti o kyslých dažďoch...

4. Cuyahoga
Pieseň je výzvou k politickej i ekologickej obnove Ameriky. Nesie meno rieky v štáte Ohio, ktorá je vraj tak znečistená, že z času na čas ju zachvátia plamene.

5. Hyena

6. Underneath The Bunker
Podľa Petra Bucka jedného dňa, ešte počas nahrávania Fables Of The Reconstruction, im to v štúdiu vôbec nešlo a museli si dať prestávku: „Išli sme do jednej gréckej reštaurácie a opili sme sa. Niečo takéto tam práve hrali. Keď sme sa vrátili do štúdia, proste sme nahrali, čo sme tam počuli.“

7. The Flowers Of Guatemala
Podobne ako Green Grow The Rushes a Hyena, aj táto pieseň je o americkej intervencií v Strednej Amerike. Hudobne mnohým pripomína štýl Velvet Underground.

8. I Believe
Prerobená verzia staršej piesne When I Was Young, ktorá sa napokon nedostala na Fables Of The Reconstruction, pre ktorý bola nahratá (rozhodnutie nezaradiť ju padlo asi príliš neskoro na to, aby bol jej názov odstránený z bukletu Fables).

9. What If We Give It Away?
Ďalšia z početných vykopávok na Lifes Rich Pageant. Vznikla koncom roka 1980 pod názvom Get On Their Way a v roku 1981 patrila do koncertného repertoáru R.E.M..

10. Just A Touch
Je najstaršia zo všetkých piesní na albume – hrali ju už na svojom prvom koncerte v St. Mary's Episcopal Church 5. apríla 1980 (!).

11. Swan Swan H
Peter Buck ju označil za pokus o napodobnenie írskej hudby. Slová prebral Michael z knihy chválospevov otrokov oslobodených po skončení občianskej vojny v USA.

12. Superman
Jedinú cover verziu na albume prebrali od texaskej skupiny 60. rokov The Clique. Pieseň objavil Peter Buck ešte keď pracoval v obchode s hudobninami. V roku 1980 ju dal Mikovi Millsovi a obaja si ju veľmi obľúbili. Po šiestich rokoch sa ju odhodlali nielen nahrať, ale dokonca i vydať na albume. Napokon sa stala i singlom a mala úspech. Nikdy pred tým R.E.M. na riadny štúdiový album nezaradili cover verziu, a spravili to ešte raz – v roku 1987, keď sa na albume Document objavila skladba Strange od kapely Wire.

DOWNLOAD TYZDNA


R.E.M. - IHT_U_EDIYTW [dubmix]
DOWNLOAD


FLASH PLAYER

flash music player

ANKETA

Vas favorit spomedzi doposial zverejnenych skladieb?

Oh My Heart
Mine Smell Like Honey
Discoverer
Uberlin
It Happend Today

Predbezne vysledky


MAILINGLIST

Chcete byť vždy v čas informovaný o novinkách a aktualitách okolo R.E.M.?
Zaregistrujťe sa!
VÝROKYFOTO 1/2-MESIACACHAT


WEB NEWS


26.01. 2011 - Nova anketa


PARTNERI


Nočná Hudba

Codegravity

Radiohead.sk

HudbaICQ


Up 132-246-975
Majk 94-967-086


INFO

Nastaviť ako homepage
Zaradiť medzi obľúbené
Zobrazení za dnes
8
Aktuálna návšteva
1 clovek

Copyright © 2001-2004, R.E.M. fans Czechoslovakia. Design by Up