ALBUMY
Fables Of The Reconstruction
(jún 1985)

Po vzájomnej dohode ukončilo R.E.M. spoluprácu s producentmi Easterom a Dixonom. Mitch Easter vyhlásil, že dosiahol s kapelou všetko, čo si predsavzal po vydaní prvého singla, a že R.E.M. potrebuje po dvoch albumoch jednoducho zmenu. Okrem toho bol dosť zaneprázdnený koncertovaním vlastnej kapely Let’s Active (v roku 1983 bola stabilnou predkapelou R.E.M.). Na návrh Petra Bucka sa producentom tretieho albumu stal Joe Boyd. V marci 1985 preto celá kapela odletela do Londýna, kde Boyd sídlil. Prenajali si byt v časti Mayfair, úctyhodne vzdialenej od Livingston Studios v Severnom Londýne, kde sa nahrávalo.
Peter Buck, 1987: „Bolo mi fakt mizerne. Vlastne všetkým nám bolo mizerne a vôbec sme sa k sebe nesprávali ako priatelia. Ak sme niekedy v živote boli jeden z druhého naozaj chorí, tak to bolo vtedy. Práve sme skončili osem a pol mesačné turné, skúšali sme osem či deväť dní a napísali asi pätnásť pesničiek. Doma sme boli nanajvýš týždeň a pól. Prileteli sme do Londýna, bola tam zima a snežilo. Nemali sme dosť peňazí ani na prenajatie auta, takže sme museli chodiť metrom. To by bolo ešte v poriadku, ale najbližšia stanica metra bola vzdialená vyše kilometra a ja som v tom snehu musel vláčiť svoju gitaru. Celou cestou v metre sme museli stáť a potom zase kráčať vyše kilometra do štúdia. Spával som nanajvýš hodinu a stále som len pil... Ten album všetku tú mizériu perfektne odráža. Ale mám ho rád a v určitom slova zmysle je to náš najsilnejší album.“
Po príchode do štúdia vyškrtli deväť pripravených pesničiek a napísali sedem celkom nových. Neprestajne sa však hádali, nemohli sa dohodnúť na ich tempe ani tónoch. Boli vystavení veľkému tlaku a Michael Stipe neskôr priznal, že bol na pokraji nervového a telesného zrútenia.
Joe Boyd, 1994: „Michaelove texty boli zvláštne, akoby porozstrihované a náhodne zlepené späť. Príliš sa s nimi nehral, a nechcel ich mať ani na obale. Keď sme to mixovali, neustále kričal: „Hlas stiahni dole!“ To isté aj gitary. Väčšina kapiel ich chce čo najhlasnejšie, u R.E.M. to bolo presne naopak. Vkuse ma ktosi bombardoval „Nedávaj ten spev už hlasnejšie! Nezosilňuj tú gitaru!“ Bolo to pre mňa naozaj veľmi ťažké.“
Väčšina kritikov označila album za vyspelejší v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma albumami, skupina si ním však dlho nebola príliš istá.
Joe Boyd: „Strašne ma štvalo, že som nedokázal urobiť lepšiu platňu. Chýbala jej tá zvláštna energia, ktorú mali dva predchádzajúce albumy. Prvé recenzie boli pozitívne a album sa predával veľmi dobre. Ale o rok na to začala skupina o Fables hovoriť ako o sklamaní. Dnes je to už opäť inak. Prichádza za mnou mnoho ľudí a vravia mi: - Spočiatku som nevedel, čo si mám myslieť, ale dnes viem, že je to jeden z ich najlepších albumov. - Dokonca aj Michael mi to povedal.“

1. Feeling Gravitys Pull

2. Maps And Legends

3. Driver 8

4. Life And How To Live It
Slová k tejto piesni napísal Michael inšpirovaný článkom o schizofrenikovi, ktorý býval v byte rozdelenom na dve polovice, pričom každá z nich bola kompletne vybavená nábytkom. Dve časti bytu teda odrážali rôzne stránky jeho osobnosti. Keď zomrel, našla sa uňho samizdatová kniha Life - How To Live It (Život – ako ho žiť).

5. Old Man Kensey
Kensey, asistent Reverenda Howarda Finstera (tvorcu obalu Reckoning), bol, jemne povedané, veľmi zvláštny človek. Známy bol predovšetkým vďaka svojim výstredným kúskom. Peter Buck: „Musel byť šialený, pretože unášal psy. Potom zhrabol výkupné a všetko prepil. A to bol jeden z jeho lepších nápadov.“ Kenseyho je dokonca možné vidieť na obale Reckoning, v pozadí fotografie s Reverendom Finsterom.

6. Can’t Get There From Here

7. Green Grow The Rushes
Názov je prebratý z rovnomennej škótskej folkovej piesne (slová k nej napísal Robert Burns). Michael Stipe tvrdí, že ju spievali americké jednotky v Mexiku počas mexickej vojny v roku 1846, a vyslúžili si tak prezývku „gringo“. Iní tvrdia, že Američania tam spievali folkovú pieseň „Green Grow The Laurels“ a že „gringo“ je jednoducho po španielsky „cudzinec“. Nech už je to ako chce, podľa Michaela Stipa je pieseň o ťažkom postavení mexických robotníkov v USA.

8. Kohoutek
Kohoutek je kométa, ktorú objavil český astronóm Dr. Luboš Kohoutek v roku 1973. Keď sa v roku 1974 priblížila k Zemi, mnohí ľudia sa obávali konca sveta. Kométa však našu planétu minula vo veľkej vzdialenosti a vráti sa až za 10 miliónov rokov. Kohoutek tak v texte symbolizuje čosi (lásku?), čo sa nikdy nevráti.

9.Auctioneer (Another Engine)
Text piesne napísal Michael Stipe o tretej ráno vo vlaku, keď sa vracal od priateľky Caroline (neskôr sa objavila vo videoklipoch The One I Love a Pop Song ’89).

10. Good Advices

11. Wendell Gee

DOWNLOAD TYZDNA


R.E.M. - IHT_U_EDIYTW [dubmix]
DOWNLOAD


FLASH PLAYER

flash music player

ANKETA

Vas favorit spomedzi doposial zverejnenych skladieb? (236 hl.)

Oh My Heart - 19.9%

Mine Smell Like Honey - 5.5%

Discoverer - 6.8%

Uberlin - 29.2%

It Happend Today - 38.6%



MAILINGLIST

Chcete byť vždy v čas informovaný o novinkách a aktualitách okolo R.E.M.?
Zaregistrujťe sa!




VÝROKY



FOTO 1/2-MESIACA



CHAT


WEB NEWS


26.01. 2011 - Nova anketa


PARTNERI


Nočná Hudba

Codegravity

Radiohead.sk

Hudba



ICQ


Up 132-246-975
Majk 94-967-086


INFO

Nastaviť ako homepage
Zaradiť medzi obľúbené
Zobrazení za dnes
45
Aktuálna návšteva
1 clovek

Copyright © 2001-2004, R.E.M. fans Czechoslovakia. Design by Up