ALBUMY
Document
(september 1987)

Koncom roku 1986 mala kapela pre film Made In Heaven znovu nahrať skladbu Romance (napísali ju v roku 1981 a prvýkrát nahrali pre Murmur, kam sa napokon nedostala). Producent Don Gehman však práve nebol k dispozícií a odporučil R.E.M. požiadať o spoluprácu Scotta Litta, čo sám neskôr označil za najväčšiu chybu svojho života. Hoci Romance nepatrí k výnimočne vydareným kúskom z tvorby R.E.M. (napriek tomu v roku 1988 vyšla aj na kompilačnom albume Eponymous), skupina bola zo spolupráce s Littom taká nadšená, že ho požiadala o koprodukciu nového albumu. Ich spolupráca trvala až do roku 1996.
Práce v štúdiu sa začali v marci 1987 a ako neskôr priznal Scott Litt, ich veľkou ambíciou bolo vytvoriť piesne, ktoré si konečne nájdu svoje miesto v rádiách. Prečo nie, veď na to čakali už dosť dlho.
Pracovné názvy albumu boli mnohé, napríklad „Mr. Evil Breakfast“ alebo „Last Train To Disneyland“ (Peter Buck: „Pre mňa bola Amerika v roku 1987 proste Disneyworldom...“). Na žiadnom inom albume R.E.M. niet toľko piesní s politickým podtextom a konečný názov Document to celkom vystihuje.
Michael Stipe v roku 1987 o albume povedal: „Celé je to o chaose. Zaujala ma hypotéza, že v ňom jestvuje poriadok, isté pravidlá. Nejakým spôsobom som sa to snažil preniesť do piesní.“ Časopisu Musician tiež povedal: „Celý album je o ohni. O ohni očisťujúcom, o ohni, ktorý ničí všetko, čo mu stojí v ceste. Je to všadeprítomný element. Jeho metaforické a symbolické interpretácie sú nekonečné.“
Document bol prvým albumom R.E.M. v americkej Top 20, a zároveň prvým, ktorého sa predalo viac ako milión kusov. Ohlas médií bol konečne taký, aký si kapela už dávno zaslúžila. Začiatkom roku 1988 sa skupina objavila na titulnej strane časopisu Rolling Stone s jednoduchým, ale veľavravným titulkom „Najlepšia Rock’n’Rollová kapela Ameriky“.

1. Finest Worksong

2. Welcome To The Occupation
Folk-rocková balada o amerických vojenských intervenciách („Fire on the hemisphere below“ pravdepodobne odkazuje na Strednú Ameriku)

3. Exhuming McCarthy
Pieseň „venovaná“ senátorovi Joeovi McCarthymu, ktorý bol známy svojou anti-komunistickou paranojou a okrem seba ňou neslávne preslávil i časť americkej histórie. Je to kritika Reaganovej administratívy, kapitalizmu a celej anti-komunistickej hystérie v Amerike 80. rokov.
Skladbu otvára zvuk písacieho stroja, za ktorým sedel Michael píšuc v štúdiu jeden zo svojich textov. V skladbe odznieva aj úryvok z nahrávky, kde bol McCarthy verejne ponížený a vypískaný.

4. Disturbance At The Heron House
Michael Stipe: „Myslel som si, že je to najzreteľnejšia, najpochopiteľnejšia pieseň, akú som kedy napísal, ale ani jeden človek, ani jediný, neprišiel na to, o čom to do pekla môže byť.“

5. Strange
Cover verzia skladby od kapely Wire. Druhá a posledná cover verzia na štúdiových albumoch R.E.M.

6. It’s The End Of The World As We Know It (And I Feel Fine)

7. The One I Love

8. Fireplace

9. Lightnin’ Hopkins

10. King Of Birds

11. Oddfellows Local 151

DOWNLOAD TYZDNA


R.E.M. - IHT_U_EDIYTW [dubmix]
DOWNLOAD


FLASH PLAYER

flash music player

ANKETA

Vas favorit spomedzi doposial zverejnenych skladieb? (236 hl.)

Oh My Heart - 19.9%

Mine Smell Like Honey - 5.5%

Discoverer - 6.8%

Uberlin - 29.2%

It Happend Today - 38.6%



MAILINGLIST

Chcete byť vždy v čas informovaný o novinkách a aktualitách okolo R.E.M.?
Zaregistrujťe sa!




VÝROKY



FOTO 1/2-MESIACA



CHAT


WEB NEWS


26.01. 2011 - Nova anketa


PARTNERI


Nočná Hudba

Codegravity

Radiohead.sk

Hudba



ICQ


Up 132-246-975
Majk 94-967-086


INFO

Nastaviť ako homepage
Zaradiť medzi obľúbené
Zobrazení za dnes
170
Aktuálna návšteva
1 clovek

Copyright © 2001-2004, R.E.M. fans Czechoslovakia. Design by Up